Despre noi

Rotary este o organizaţie mondială ce reunește peste 1,2 milioane de reprezentanţi ai elitei profesionale, de afaceri și lideri ai comunităţilor locale.

Membrii cluburilor Rotary oferă servicii umanitare și încurajează promovarea standardelor etice ridicate în toate profesiile, ajutând la instaurarea păcii și înţelegerii în lume.

Codul de etică Rotary sau Testul celor Patru Căi

Despre lucrurile pe care le gândim, spunem sau facem, putem afirma că:

1. Este acesta Adevărul?
  2. Este Drept pentru toți cei implicați?
  3. Va duce la sporirea Bunăvointei si la o mai bună prietenie?
  4. Va fi Benefic pentru toți cei implicați?

Activitățile Rotary sunt concentrate pe 7 direcții prioritare.

În prezent, există 35.000 de cluburi Rotary, în peste 200 țări și regiuni geografice. Primul club Rotary din lume a luat fiinţă la Chicago, în data de 23 Februarie 1905, la iniţiativa lui Paul Harris, un avocat care a reuşit să grupeze într-un club profesional acel spirit de prietenie pe care l-a simţit în micul oraş al tinereţii sale. Numele Rotary derivă din practica de început a rotaţiei locaţiei întâlnirilor, între sediile membrilor clubului.

Rotary Iasi 2000 fost înființat în anul 2000 și, în prezent, are un număr de 45  membri.

Proiectele majore ale clubului:

• Weelchairs
  • Shoeboxes